Drzwi wewnętrzne to jeden z ważniejszych elementów wykończeniowych domu. Mimo, iż nie muszą one posiadać tak wysokich parametrów odpornościowych czy wytrzymałościowych, co drzwi zewnętrzne, ich wybór powinien być dobrze przemyślany. Zakup nieodpowiedniego modelu bowiem nie tylko negatywnie odbije się na funkcjonalności domowej przestrzeni, ale także na jej estetyce. Przedstawiamy, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy wyborze drzwi wewnętrznych oraz jak ich unikać, aby nie narazić się na dodatkowe koszty związane z ich wymianą!
Skupianie się na samym wyglądzie drzwi
Jednym z częściej popełnianych błędów przy wyborze drzwi wewnętrznych jest zwracanie uwagi jedynie na ich wygląd, a nie na ich parametry techniczne. Dotyczy to praktycznie każdego elementu stolarki otworowej – okien, rolet, drzwi zewnętrznych czy bram garażowych (https://www.oknoteka.pl/oferta/bramy-garazowe). Prowadzi to często do zakupu modelu, który cechuje się niską jakością wykonania, a w konsekwencji – szybko ulega uszkodzeniu. Wybierając drzwi wewnętrzne, pamiętaj więc, aby oprócz estetyki uwzględnić także ich materiał wykonania, stopień wytrzymałości czy też dodatkowe zabezpieczenia przed zniszczeniem. Warto również zwrócić uwagę na to, czy posiadają właściwości wygłuszające. Ich obecność poprawia bowiem akustykę pomieszczeń i tłumi dźwięki dobiegające z innych pokojów, zwiększając tym samym komfort mieszkania. Świetniej jakości drzwi wewnętrzne, które spełniają wspomniane wymagania, zamówisz na stronie https://www.oknoteka.pl/oferta/drzwi-wewnetrzne.
Niewłaściwe wymiary drzwi
To kolejny problem, który zdarza się często, a jednocześnie jest dość trudny do rozwiązania. W przypadku, gdy wybrany model będzie zbyt duży, konieczne będzie powiększenie otworu drzwiowego. Zbyt mały egzemplarz spowoduje natomiast, że otwór drzwi będzie musiał zostać zmniejszony. Oba te przypadki narażą właścicieli na znacznie wyższe koszty montażowe, a jednocześnie stworzą ryzyko, że zmienione wymiary otworu zmniejszą funkcjonalność drzwi, Aby tego uniknąć, pamiętaj więc, żeby przy dokonywaniu pomiarów wnęki drzwiowej uwzględnić nie tylko rozmiar skrzydła, ale także ościeżnicy i na tej podstawie dobrać drzwi. Jeśli natomiast wnęka ma nietypowe wymiary, możesz także zdecydować się na zamówienie drzwi na wymiar – takie rozwiązanie proponuje między innymi firma Oknoteka (https://www.oknoteka.pl/).
Niewłaściwy wybór strony, w którą mają otwierać się drzwi
Drzwi wewnętrzne mogą otwierać się do wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczeń, wyznaczając tym samym przestrzeń potrzebną do ich bezkolizyjnego otwierania i zamykania. Wybór modelu otwierającego się w niewłaściwą stronę znacznie zmniejsza funkcjonalność przestrzeni, jednocześnie zwiększając ryzyko wypadków. Warto więc pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa, w łazienkach i kotłowniach drzwi powinny otwierać się do zewnątrz. W przypadku pomieszczeń rozmieszczonych w wąskim korytarzu zaleca się natomiast wybór takich, które otwierają się do wewnątrz.